Firma

„Stilon” S.A. to uznany w Polsce i na świecie producent oraz dystrybutor włókien tekstylnych szeroko wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym, medycznym i samochodowym. Połączenie ponad 65 lat tradycji z nowoczesnością oraz inwestycjami w rozwój zaowocowało produktami najwyższej jakości, które są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom globalnego rynku. Szczególną wagę przykładamy do relacji z klientami, opierając naszą współpracę na takich wartościach, jak: partnerstwo, zaufanie, rzetelność i wiarygodność. Oto nasza misja.

  • Tradycja i doświadczenie – działamy od 1951 roku, czyli dysponujemy olbrzymim doświadczeniem zdobywanym przez dziesięciolecia oraz wieloletnim dorobkiem naszych najlepszych specjalistów.  
  • Certyfikaty bezpieczeństwa – wszystkie nasze wyroby posiadają międzynarodowy certyfikat Oeko-Tex®, co oznacza, że są bezpieczne dla ludzi i środowiska, a więc z  powodzeniem mogą być wykorzystywane w produktach przeznaczonych dla dzieci.
  • Hale produkcyjne – w celu zachowania najwyższej jakości naszych wyrobów i odpowiednich warunków pracy wdrożyliśmy własny system wytwarzania chłodu i wilgoci w halach produkcyjnych.
  • Dynamiczny rozwój – wciąż staramy się ulepszać dotychczasowe technologie oraz inwestować w doskonałych ekspertów i najnowocześniejszy sprzęt; aktualnie zajmujemy czołową pozycję wśród producentów i dystrybutorów przędzy w Europie.
  • Park maszynowy – w ciągu kilku ostatnich lat zainwestowaliśmy w supernowoczesne maszyny produkcyjne, dzięki czemu możemy zagwarantować stabilną jakość i trwałość naszych wyrobów, a także dużą elastyczność produkcji i szybką reakcję na zmieniające się wymagania naszych klientów.
  • Laboratorium Kontroli Jakości – dysponujemy własnym laboratorium jakościowym, w którym na każdym etapie produkcji kontrolujemy parametry fizyczne przędzy oraz jej wybarwialność.
  • Laboratorium Chemiczne – posiadamy własne laboratorium chemiczne, w którym każdorazowo przed rozpoczęciem produkcji sprawdzamy jakość surowców, identyfikujemy strukturę i rodzaj polimeru.
  • Działalność proekologiczna – prowadzimy konsekwentną politykę bezpieczeństwa i ochrony środowiska opartą na edukacji pracowników oraz recyklingu odpadów stałych i ciekłych.

Historia firmy

Początki<br>– lata czterdzieste i pięćdziesiąte<br><br>
Początki
– lata czterdzieste i pięćdziesiąte

Wszystko zaczęło się w roku 1946, kiedy to w Jeleniej Górze został wyprodukowany pierwszy kaprolaktam – organiczny związek chemiczny wykorzystywany w przemysłowej produkcji włókien poliamidowych. Trzy lata później, 18 sierpnia 1949 r. na mocy zarządzenia Ministra Przemysłu Lekkiego utworzono w Gorzowie Wielkopolskim „Gorzowskie Zakłady Włókien Sztucznych” w budowie.
Unowocześnienie<br>– lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte
Unowocześnienie
– lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte
W 1966 roku zapadła decyzja rządowa o unowocześnieniu zakładów poprzez zakup licencji. Pierwsza połowa lat 70. zaowocowała dynamicznym wzrostem produkcji. Firmę intensywnie rozbudowywano, zwiększono zdolność produkcyjną w dziedzinie jedwabiu włókienniczego, technicznego i dywanowego. Nastąpiło również znaczne zróżnicowanie asortymentu oraz zmodyfikowanie cech użytkowych włókien. Rozpoczęto produkcję taśm magnetycznych do magnetofonów szpulowych. Stilon przeobraził się w nowoczesne przedsiębiorstwo liczące się w gronie producentów wyrobów poliamidowych w kraju i Europie.
Przekształcenie<br>– lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte
Przekształcenie
– lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte
„Stilon” pod koniec lat 80. był już przedsiębiorstwem wielozakładowym, zatrudniającym ponad 7500 osób. Produkcja obciążona była ogromnym majątkiem, wysoko wyspecjalizowanymi służbami technicznymi oraz szeroko prowadzoną działalnością socjalną. Nowa sytuacja polityczna i gospodarcza po roku 1989 zmusiła zarząd zakładów do radykalnych zmian organizacyjnych i strukturalnych. 30 stycznia 1992 roku nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Trzy lata później, 12 września 1995 roku akcje ZWCh „Stilon” S.A. wniesiono do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych - II NFI. W pierwszym kwartale 1996 roku pracownicy otrzymali 15% akcji przedsiębiorstwa (33% - II NFI, 27% - pozostałe NFI, 25% - Skarb Państwa). W 1998 roku większościowym udziałowcem Stilonu została grupa przemysłowa Rhodia i Nylstar.
Zmiany własnościowe<br>– początek XXI wieku
Zmiany własnościowe
– początek XXI wieku
W roku 2003 ZWCh „Stilon” S.A. zostały podzielone na trzy części. W „Stilonie” pozostała produkcja włókien tekstylnych, a właścicielem tej części zakładu została firma Nylstar. Nadzór nad produkcją granulatów oraz monofilamentów przejęły inne firmy koncernu Rhodia. Rok 2008 to czas kolejnych zmian własnościowych. Właścicielem Stilonu stała się polska grupa Martis.
65-letnia historia<br> <br> <br><br>
65-letnia historiaDziś ZWCh „Stilon” S.A. to przedsiębiorstwo z ponad 65-letnią historią, które sprawiło, że Gorzów Wielkopolski stał się znanym w kraju ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym. To właśnie dzięki Zakładom Włókien Chemicznych „Stilon” powstały w mieście obiekty sportowo-rekreacyjne, kulturalne oraz placówki oświatowe.